VIII Przegląd Kulturalny Doliny Baryczy 09.09.17

Lokalizacja

Organizator

Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach

Wysocko Małe Ostrowska 3a
Zenon Walczak
Email: gokp@osw.pl
602 713 579
http://gokprzygodzice.pl/

Opis wydarzenia

2017-09-09 16:00:00

Zapraszamy do Wysocka Małego na regionalną prezentację zespołów śpiewaczych i tanecznych, połączoną z konkursem kulinarnym Kół Gospodyń Wiejskich! Skosztuj na świeżym powietrzu przepysznych regionalnych potraw i pomóż rozstrzygnąć, która z nich jest najlepsza! Możliwość poznania oferty lokalnych usługodawców oraz posiadaczy Znaku Dolina Baryczy POLECA. Wstęp bezpłatny. LICZBA MIEJSC: nieograniczona.

Atrakcje

Płatne dodatkowo:

- gastronomia

- atrakcje dla dzieci

Relacja z wydarzenia

Piętnaście kapel i zespołów prezentujących twórczość ludową wystąpiło w trakcie sobotniej "Estrady Folkloru" w Wysocku Małym. Wydarzenie to weszło w skład Przeglądu Kulturalnego zorganizowanego po raz kolejny w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy Nie mogło tam też zabraknąć artystów z zaplecza Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, który jest pomysłodawcą tego wydarzenia.

Popisom wokalnym i tanecznym towarzyszyły targi sztuki ludowej oraz degustacja dań z dyni według przepisów Kół Gospodyń Wiejskich. Zakupić można było również smacznego, opiekanego karpia przygodzickiego.
W związku z rozpoczynającą się właśnie termomodernizacją przygodzickiego GOK-u, tegoroczna "Estrada" odbyła się wyjątkowo poza stolicą gminy. A zatem w Wysocku Małym własne dokonania przypomnieli: "Seniorzy" z Czarnegolasu, Kapela "Sami Swoi", Zespół Śpiewaczy "Łagiewniczanie", Zespół KGW ''Baryczanki'', Kapela "Boćki", Zespół Pieśni i Tańca "Przygodzice'', "Łąkocanki" z Łąkocin, Zespół Tańca Ludowego "Kosynierzy", Zespół Tańca Ludowego "Krotoszanie", "Doruchowianie", Zespół Śpiewaczy "Kalina" z Nowej Wsi.
Jak powiedział nam wójt Krzysztof Rasiak, ideą imprezy jest postawienie znaku równości między tzw. kulturą wysoką a kulturą niską, przez którą często rozumie się kulturę ludową. "Ten festiwal ma budować więzi między ludźmi, bawić, dokumentować i popularyzować ludowiznę"- dodał.
Do wspólnej zabawy zaprosiła wszystkich uczestników Janina Wojtasiak, przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice – miejscowa koordynatorka tegorocznego przedsięwzięcia, w które aktywnie włączyło się m.in. jej sołectwo i wiejskie organizacje.
Przegląd wsparły i współorganizowały Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, Gmina Przygodzice, Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przygodzicach i Centrum Kultury i Sztuki (CKiS) w Kaliszu.
Imprezę z mikrofonem "na luzie" poprowadził Zygmunt Paszkowski.